Es reprenen les excavacions al jaciment ibèric de la Mota de Sant Pere

23 de desembre de 2019


La cooperativa Arqueovitis segueix estant al capdavant de les excavacions

La descoberta d’un poblat ibèric a la Mota de Sant Pere continua. El 23 de desembre es reprenen les excavacions que van descobrir l’existència d’un poblat del segle V al III abans de Crist, a la nostra vila.

 

L’arqueòleg Daniel López, de la cooperativa Arqueovitis, torna a estar al capdavant de les excavacions, que tenen per objectiu seguir excavant en el mateix entorn en el qual es va descobrir aquest poblat fa uns mesos. En concret es treballarà entre els sondejos 1 i 2, just a la zona en la qual es va documentar el sacrifici d’un nadó de curta edat.

 

Dintre dels primers mesos del 2020 s’està treballant per poder fer ús d’un georadar que determini l’àmbit exacte que ocupava el poblat ibèric. Aquesta dada, juntament amb els resultats de la nova excavació, que tenen un cost aproximat d’uns 13.000€, podrien donar més informació sobre la presumible existència d’un port púnic a la nostra vila.


Treballs d'excavació
  • Detall d'una peça localitzada
  • Sondeig de l'excavació
  • Icone facebook
  • Icone impressora
Logotip CC Ajuntament de Cubelles
  • Plaça de la Vila, 1
  • 08880 Cubelles
  • Fax 938951023